...a vytlačím si vlastné doklady
ROZHOVOR S MICKEYM HOTTAFLEX KODAKOM (16.07.2004)
 
     
 
RAS D. : Mickey, ty si REBEL-RADIO MAN. Ćo vlastne REBEL-RADIO presne znamená ? Je to sound systém, rádio, štúdio, alebo to všetko dohromady ?
KODAK :
REBEL-RADIO je tu kvôli informáciám, to znamená, že prostredníctvom celej REBEL-RADIO organizácie sa snažím prinášať informácie o reggae hudbe pre ľudí. Začali sme, ako pirátske rádio, ktoré som spolu so svojím kamarátom Djom LEPKEm založil v Londýne. Neskôr mi LEPKE povolil vytvorenie vlastného REBEL-RADIO TRIBE vo Viedni. To všetko sa odohralo v roku 1979. Prvotný plán REBEL-RADIA bol priniesť ľuďom skutočné 100% reggae. Neskôr veci nabrali dynamický spád. REBEL-RADIO podporovalo hudbu dlhé roky a ľuďom sa to páčilo. Tvrdili, že sme najlepší a ja že som kráľ, ha ha...Chcel som sa iba venovať hudbe, vysielať a informovať o Jamaice.
RAS D. : Koľkokrát si bol na Jamaike ?

KODAK :
Asi sedemnásť krát, myslím.A vždy v Kingstone. Keď som bol v Kingstone prvý krát, nikoho som tam nepoznal, len som vyskočil z autobusu... Bolo tam poriadne teplo. Ale všetko sa podarilo, pretože som intenzívne počúval reggae už 10 rokov predtým. Mal som 10 ročný základ a keď som prišiel do Kingstonu, tak som o tom meste vedel všetko. Keď som sa bavil s miestnymi, divili sa odkiaľ vie ten beloch toľko o ich ghettách a ich štýle.Bolo to preto, lebo som počúval reggae texty pozorne, možno ešte pozornejšie ako oni sami. Na Jamaike je reggae hudba prítomná všade. Počujete ju z rádií, z obchodov, z autobusov ( veľmi nahlas ), počúva sa IRIE FM, malé deti počúvajú hudbu, i keď texty sú často veľmi nemravné...
RAS D. : Nie je to tam pre belocha nebezpečné ?
KODAK : Áno, máš pravdu, môže to byť nebezpečné. Ale môže to byť aj veľmi príjemné. Keď sa po ulici prechádzaš v novej mikine ADIDAS a vyzeráš, ako Nemec, tak je to nebezpečné. Ale ak máš úprimne rád reggae a vieš do čoho ideš, je to v pohode. Zoznámiš sa s miestnymi, budeš sa s nimi flákať po ulici, budeš jedným z nich. Ale netreba nič uponáhlať. Ak ideš na všetko rýchlo, nebudú ti rozumieť, pretože tam sa nikto nepotrebuje nikam ponáhlať. Všetko má svoj čas.Môže to tam byť nebezpečné. Dvakrát ma olúpili, ale to bola moja chyba. Vracal som sa neskoro v noci domov a chcel som si skrátiť cestu cez ghetto. Musel som dať všetky svoje veci miestnym rude bwoyz, he he he...Ale na druhý deň som sa tam vrátil a postupne ma začali brať, ako jedného z nich. Ak sa nebojíš, cítiš sa tam dobre a nie si úplne zhulený, tak je to v pohode.
RAS D. : čo si myslíš o súčasnej dancehalloveju scéne ? Nezdá sa ti, že sa v jej rámci objavuje čoraz viac násilia ? Čo si myslíš napríklad o bitke medzi VYBZ KARTELOM a NINJAMANOM priamo na pódiu festivalu STING v decembri minulého roku ?
KODAK : Nedá sa hovoriť o dancehallovej scéne všeobecne. Napríklad STING festival je organizovaný špeciálne na to, aby sa ukázalo, kto z Djov je práve teraz na úplnom vrchole, je to "cutting edge of dancehall", ako hovorí MUTABARUKA. Je to jednoducho vojna. Hudobná vojna. Veľký clash. Umelci bojujú svojimi textami a každý chce všetkým dokázať, že práve on je ten najlepší. BEENIE MAN chce byť najlepší, KARTEL chce byť najlepší a aj NINJA ( i keď ten je práve teraz trochu mimo ). Ale to je normálne, každý z týchto umelcov je raz hore a raz dolu.
Niekedy je to ako hra. Napríklad tá bitka medzi KARTELOM a NINJAMANOM má aj symbolický charakter. Povráva sa, že KARTEL je synom NINJAMANA ( v súčasnosti obvineného z troch vrážd a závislosti na cracku ). Takže vlastne syn zbil otca za to, že sa nespráva tak, ako by sa mal. Je to ako komédia, ktorá ľuďom ukazuje, čo všetko sa môže stať, a čo by sa stávať nemalo.A Jamajčania milujú komédie.
Ale sú aj iné festivaly ako STING. Pravidelne v marci sa uskutočňuje jeden, ktorým sa oslavuje Etiópsky Nový rok. Hrajú na ňom výlučne roots kapely, nedeje sa žiadne násilie a je to veľmi príjemné. Ak na Jamajke hľadáš násilie, nájdeš ho. Ale môžeš sa mu vyhnúť.
RAS D. : Teraz ideš na Slovensko hrať s KIKIM RELOADERom. Kto všetko s tebou ešte hráva ?
KODAK : REBEL-RADIO nie je typický sound system, je to skôr informácia pre ľudí.Na začiatku som si robil selektora sám, a bolo to celkom OK. Ale potom som začal pátrať po najlepších selektoroch v Rakúsku.A som skutočne hrdý na to, že v REBEL-RADIU sa striedali naozaj tí najlepší. Tak napríklad OSS BOSS. Najprv to bol obyčajný rude bwoy, he he, ale bol veľmi dobrý selektor, ide mu to fakt dobre, má ten správny vibe – a preto bol mojím selektorom 5 rokov. Potom sa stále zlepšoval a teraz má vlastný obchod ( ROOTS MESSENJAH ) , vlastný sound system, produkuje vlastné riddimy... Rozišli sme sa v dobrom. Neskôr so mnou spolupracoval KIKI RELOADER, boli sme spolu aj na Jamajke.KIKI je jeden z tých, čo hudbu naozaj cítia, naozaj ho to baví a nie je to len o tom, že by si iba kupoval veľa platní. Teraz robím so selektorom MIGHTY JUSTom. Tiež vie, ako treba mixovať. Práve s ním som hral na tohtoročnom festivale SUMMER JAM v Kolíne. Išlo mu to dobre, ale nie až tak, ako som si to predstavoval... Ak ma na SUMMER JAM pozvú nabudúce, pôjdem asi sám, budem si púšťať svoje srdcovky a možno budem mať aj špeciálny kostým a kráľovskú korunu na hlave, ha ha ha...Zkrátka bude to SPEZIAL OLD SCHOOL STYLE!!!
RAS D. : Na SUMMER JAMe si oslavoval 25 rokov činnosti REBEL-RADIA ?
KODAK : Áno, nazval som to tak, ale budem oslavovať aj na slovenskej Pohode, a oslavujem to pri každom hraní tohto roku. Mohol by som spraviť aj veľké turné, ale príliš veľké veci ma už nelákajú. Mám pocit, že teraz sa s reggae začína oháňať každý. Je to ako výpredaj.Niekedy mám chuť s tým prestať, aj keď to znie divne. Ale keď sa do vagóna natlačia všetci, ja radšej vystúpim. Dreadlocky som mal pomerne skoro. Potom ich zrazu mali všetci. A tak som sa ostrihal. Pretože nechcem byť ako ostatní. Snažím sa hľadať nové veci, aj nový spôsob prezentovania reggae. Teraz sa trápim s internetom, snažím sa jeho prostredníctvom šíriť dobré veci.
RAS D. : Vysielaš teraz na nejakom rádiu ?
KODAK : Je to smutné, ale nie. Iba predávam kazety.Ale pripravujem pravidelné internetové vysielanie raz týždenne. Plánujem to spustiť v auguste ( 2004 ). Teším sa na to, chcem to robiť a spravím to. Mám doma kopy starých platní, ktoré mám rád a chcem ich púšťať ľuďom. Žiadne moderné rýchle mixy, nie,nie,nie. Chcem to robiť starým REBEL-RADIO štýlom - menovať autora, label, producenta, názov platne... Musím ešte poriešiť nejaký priestor na webe, ide sa to vybavovať už na budúci týžden. Vysielanie v oficiálnych rádiách v Rakúsku mám zakázané. Tvrdia o mne, že som vrah, zlý muž a navádzam na zabíjanie homosexuálov, čo mimochodom aj robím, ha ha ha... Takže je pre mňa ťažké si vybaviť nejaké rádiové hranie v Rakúsku, a vlastne v Rakúsku ani žiadnu vlastnú show mať nechcem. Lebo ja nemám rád Rakušanov, ha ha..
Aj ja som Rakušan, ale niekedy, keď sa rozprávam s tými ostatnými, o tom začínam pochybovať. Asi sa zrieknem občianstva. A vytlačím si na svojom computeri vlastné doklady, ha ha ha.....